تبدیل ۲ و هفت دهم میلیون مجوز کاغذی به شناسه یکتا

اجاره: به گزارش اجاره، آخرین حکم از مجموعه احکام قانونی در ارتباط با تسهیل صدور مجوزها با تبدیل حدود ۲.۷ میلیون مجوز کاغذی به شناسه یکتا در موعد مقرر با موفقیت به پایان رسید.

به گزارش اجاره به نقل از مهر، هر فعال اقتصادی دارای مجوز الکترونیک، در بانک اطلاعات کسب و کارهای ایران «qr.mojavez.ir» یک صفحه اختصاصی حاوی شناسه یکتا دارد و بعد از این، ملاک داشتن مجوز برای هر فعال اقتصادی، داشتن شناسه یکتا و صفحه اختصاصی در وب گاه فوق خواهد بود. با این وجود امکان تبدیل غیرحضوری، مجانی و ۲۴ ساعته مجوزهای کاغذی به شناسه یکتا برای صاحبان همه مجوزهای کاغذی همچنان در صفحه اصلی «درگاه ملی مجوزها» وجود دارد.
بر اساس این گزارش، از میان سه گروه اصلی مجوزها یعنی مجوزهای خانگی، صنفی و دستگاهی، گروه اول (مجوزهای خانگی) نیازی به الکترونیک کردن مجوز کاغذی ندارند و صاحبان مجوزهای خانگی کاغذی می توانند از درگاه ملی مجوزها به سادگی و مجانی مجوز درخواست را سه روزه دریافت نمایند.
اطلاعات همه پروانه های کاغذی صنفی یا پروانه کسب هم با همت دبیرخانه نظارت بر تشکل های صنفی در واپسین روزهای باقی مانده قانونی در اختیار درگاه ملی مجوزها قرار گرفته که به جز تعدادی که کد ملی، کد پستی و نشانی آنها اشکال داشته، برای سایرین، شناسه یکتا (پروانه کسب الکترونیکی) صادر گردیده است همینطور هفته گذشته با ارسال پیامک از سر شماره «mojavez.ir» به همه آنها اطلاع رسانی شده است و برای دارندگان احراز نشده هم از راه پیامک اطلاع رسانی شده تا در درگاه ملی مجوزها ثبت درخواست کنند که برای آنها هم پروانه کسب الکترونیکی صادر شود.
درباره مجوزهای دستگاهی (صادره توسط ادارت و سازمان ها) هم به جز ۹ مورد، همه مراجع صدور مجوز، امکان تبدیل مجوزهای کاغذی به شناسه یکتا را به یکی از ۲ صورت اقدام فردی یا به صورت یکجا (با عرضه بانک اطلاعات مجوزهای قدیمی) فراهم کردند. با وجود تکلیف قانونی دستگاه ها در موعد مقرر، تیم فنی درگاه ملی مجوزها، برای این دسته هم درحال احراز هویت و صحت کد پستی لیست های عرضه شده است و در ایام آینده به تدریج برای صاحبان مجوزهای غیر صنفی هم شناسه یکتا صادر و پیامک به ایشان اطلاع رسانی خواهد شد.
مطابق با آخرین اخبار، با گذشت مهلت قانونی تبدیل مجوزهای کاغذی به شناسه یکتا، دستگاههای زیر امکان تبدیل سیستمی این کار را اجرا نکرده اند و بانک اطلاعات مجوزهای کاغذی خویش را هم در اختیار درگاه ملی مجوزها قرار نداده اند:
– وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (برخی از مجوزها)
– وزارت آموزش و پرورش (همه مجوزها)
– سازمان حفاظت محیط زیست (همه مجوزها)
– وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی (همه مجوزها بجز سازمان بهزیستی)
– وزارت کشور (سازمان شهرداری ها و دهیاری ها و سازمان امور اجتماعی)
– وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (فقط سازمان غذا و دارو)
– قوه قضاییه (سازمان ثبت اسناد، مرکز وکلا و مرکز داوری)
– جامعه مشاوران رسمی مالیاتی ایران
– جامعه حسابداران رسمی ایران
در صورتی که مسؤلان صدور مجوز در این ۹ دستگاه، همچنان به ترک فعل ادامه دهند؛ صاحبان این مجوزها در آینده نزدیک، برای گرفتن انواع خدمات دولتی با مشکل مواجه خواهند شد.
تیم فنی این مرکز از این هفته (۱۹ تا ۲۵ خردادماه)، سایر نقصها درگاه ملی مجوزها را شناسایی و تکمیل می کند تا این یادگار جاودانه رئیس جمهور شهید، در ماههای آینده آماده افتتاح رسمی شود و دعای خیر میلیونها فعال اقتصادی که از این به بعد بدون حضور و بدون کاغذ، به سادگی مجوز دریافت خواهند کرد، بدرقه راه شهیدان خدمت باشد.
وزارت اقتصاد ضمن تشکر از همه دستگاه هایی که در اجرای آخرین بخش از قانون تسهیل صدور مجوزها همکاری کردند بخصوص سازمان فناوری اطلاعات، رسانه ملی، سازمان ثبت احوال کشور، شرکت ملی پست، اتاق اصناف و اتحادیه های صنفی به آن دسته از مراجع صدور مجوز که در اجرای تکالیف قانونی خود در رابطه با تسهیل صدور مجوزها کوتاهی کردند؛ اخطار داده است که فوراً جبران مافات کنند؛ در غیر این صورت باید پاسخگوی عواقب آن در مراجع نظارتی باشند.