چله نشینی برای دستور رییس جمهور که هنوز اجرا نشده

اجاره: بعد از گذشت ۴۰ روز از صدور دستور رییس جمهور به وزارت صمت برای کنترل قیمت بلیت هواپیما، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت که هنوز منتظر اجرای این دستور است.
علی اصغر مونسان به دنبال تثبیت گرانی بلیت سفرهای هوایی در مسیرهای داخلی و خارجی درباره نتیجه ای که بعد از صدور دستور رییس جمهور حاصل شده است، به خبرنگار ایسنا گفت: دستور رییس جمهور ذیل نامه بنده، به وزیر صمت بعنوان رییس ستاد تنظیم بازار بود که همچنان منتظریم این ستاد، نرخ بلیت های هواپیما را کنترل و اعلام نماید. معتقدیم باید نقطه بهینه ای برای سفرهای هوایی انتخاب گردد که شرکت های هواپیمایی هم متضرر نشود، به هرحال هزینه ها برای آن ها هم افزایش یافته است.
وی افزود: به شرکت های هواپیمایی گفته ایم که افزایش بی رویه هزینه ها، به آن ها کمکی نمی کند و سبب کاهش سفرهای هوایی و خالی تر شدن پروازها خواهد شد، باید نرخی را تعیین کرد که هم برای مسافر مقرون به صرفه باشد و هم با کاهش پروازها روبرو نشویم و از سویی هزینه های صنعت هواپیمایی جبران شود.
او در واکنش به اظهارات سازمان هواپیمایی درباره داشتن محدودیت در اعمال نظارت روی قیمت ها به خاطر آزادسازی نرخ ها، اظهار داشت: رها کردن قیمت بلیت هواپیما که کار درستی نیست. به هر حال ما منتظر اجرای دستور رییس جمهور هستیم.
مونسان ۲۷ مردادماه قبل از صدور دستور رییس جمهور به وزیر صنعت، معدن و تجارت برای کنترل قیمت بلیت سفرهای هوایی، در نامه ای خطاب به معاون نخست رییس جمهور نوشته بود: «همانگونه که استحضار دارید، صنعت سفر و گردشگری متکی به محصولات و خدمات بخش های مختلفی است که خدمات اقامتی و حمل و نقل از اجزاء اصلی تشکیل دهنده آن است و این درحالی است که هرگونه تغییر در قیمت خدمات این دو بخش می تواند بر اثرگذاری اقتصادی حاصل از گردشگری بر سایر بخش های زنجیره تامین که به صورت مستقیم و غیرمستقیم به این صنعت مرتبط هستند تاثیر گذاشته و با کاهش سفرهای داخلی و گردشگران خارجی به داخل کشور، به ایجاد رکود و کاهش اشتغال در زنجیره بسیار وسیعی از کسب و کارها منجر شود. »
او همینطور پیشنهاد کرده بود: «با قید فوریت کمیته ای مشترک با عضویت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارت راه و شهرسازی (سازمان هواپیمایی کشوری) و بانک مرکزی تشکیل گردد تا ابعاد مختلف موضوع، بررسی و کارشناسی شده و راهکارهای عملیاتی برون رفت از چالش های پیش رو به صورت واقع گرایانه احصاء و اجرایی شود. »
سه روز بعد از آن، مونسان در سفر به شیراز و در جمع فعالان گردشگری اظهار داشت که «رییس جمهور همین امروز (۳۰ مردادماه) برای حل مشکل افزایش قیمت بلیت های هواپیما به وزیر صنعت دستور دادند»، دستوری که تا کنون و فقط رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از آن سخن به میان آورده است و واکنش بیرونی دیگری از جانب وزارت صنعت و یا ستاد تنظیم بازار نداشته است. شرکت های هواپیمایی هم سقف توافقی را برای قیمت ها تعیین کردند که بررسی ها نشان داده است سقف این قیمت ها در تعطیلات کوتاه مدت اخیر و همینطور آخر هفته ها، شکسته شده است. وزارت راه و سازمان هواپیمایی هم به بهانه آزادسازی نرخ ها تا کنون به مبحث کنترل قیمت ها وارد نشده اند و با عنایت به افزایش هزینه های ایرلاین های داخلی بعد از توقف در تخصیص ارز دولتی، تاکنون از شرایط این شرکت ها دفاع کرده اند.