در گفت وگو با اجاره مطرح شد آرامش بازار با شفافیت اقتصادی حفظ می شود

به گزارش اجاره یک عضو اتاق بازرگانی تهران اعتقاد دارد با وجود کنترل نسبی قیمت کالاها در بازار، برای رسیدن به آرامش قطعی باید شفافیت در اقتصاد افزایش یابد.
سید رضی حاجی آقامیری در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: با عنایت به این که در ماه های گذشته اقتصاد ایران با برخی تلاطم ها مواجه بوده و برخی تصمیمات غلط هم در آن مشاهده شده است، برای رسیدن به آرامش باید کوشش کرد با اصلاح این تصمیمات غلط شفافیت را در اقتصاد افزایش داد.
وی با بیان این که از سال قبل فشار بر تولیدکنندگان افزایش یافته است، توضیح داد: از سویی با بالا رفتن نرخ ارز تأمین مواد اولیه برای برخی تولیدکنندگان دشوار شد و از جانب دیگر با بالا رفتن نرخ تورم، هزینه نیروی کار و اقدامات جاری بالا رفت.
این عضو اتاق بازرگانی تهران افزود: در چنین شرایطی با عنایت به قیمت گذاری دستوری که در بعضی حوزه ها وجود داشت، نرخ ها برپایه روند واقعی خود افزایش نیافتند و این مورد شرایط را برای تولیدکنندگان داخلی دشوار کرد.
وی افزود: در کنار آن چند نرخی شدن ارز هم سبب شد شفافیت در اقتصاد کم شود و برخی افراد به علت رانتی که در اختیار داشتند، نسبت به تولیدکنندگان واقعی شرایط بهتری پیدا کردند. با این وجود با بازگشت آرامش نسبی، بازار شرایط بهتری پیدا کرده، اما برای اثرگذاری بلندمدت باید به شفافیت و برابری اقتصادی نزدیک شد.
حاجی آقامیری درباره ی وضعیت بازار در ماه های پیش رو هم اظهار داشت: با عنایت به محدودیت واردات، فضای بهتری برای کالاهای تولید داخل به وجود آمده است. هرچند هنوز مسائلی همچون قاچاق شرایط را برای ما دشوار می کند، اما می توان امیدوار بود که با عنایت به بازار شکل گرفته در اقتصاد ایران در صورتیکه برخی تصمیمات غلط اصلاح گردد، شرایط آرامش امروز تداوم یابد و لااقل تلاطم هایی که در ماه هایی از سال ۱۳۹۷ با آن روبه رو بودیم دیگر تکرار نشود.