صادرات کیسه سیمان زیست تخریب پذیر نانویی ایران به ۴ کشور

اجاره: یکی از شرکت های فناور با استفاده از پلیمرهای پلی پیلن و فناوری نانو، کیسه هایی زیست تخریب پذیر برای سیمان، گچ و آرد تولید کردند که این کیسه ها بعد از مصرف به ذرات ریز قابل مصرف در زنجیره غذایی میکروب­ های خاک، قارچ ها و باکتری ها تبدیل می شوند.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، در حال حاضر قیمت هر بسته کاغذی سیمان به حدی بالا است که ارزش اقتصادی استفاده از کیسه های کاغذی در این صنعت افت کرده، ضمن آنکه بتازگی ممنوعیت هایی جهت استفاده از کیسه های پلیمری در سیمان اعمال شده است؛ این امر باعث شده تا شرکت های تولیدکننده سیمان به دنبال جایگزین های مناسب برای این کیسه های پلاستیکی باشند.
در این راستا یکی از شرکت های فعال دراین زمینه کیسه های زیست تخریب پذیری را ساخته است که علاوه بر تجاری سازی آن در داخل کشور موفق به صادرات این محصول شده است. علاوه بر آن این کیسه های زیست تخریب پذیر از نظر قیمت ۲۵ درصد هزینه تولید کیسه های کاغذی است.
گونی “اکسا زیست تخریب پذیر” همچون دستاوردهای این شرکت است که برای سیمان، گچ و آرد قابل کاربرد است. جلوگیری از تجمع انواع پلیمرها در محیط و دغدغه ­های محیط زیستی، فعالان این حوزه را به سمت تولید پلیمرهای قابل تخریب در طبیعت سوق داده است. مواد اکسازیست تخریب پذیر سبب تبدیل مواد پلیمری به ذرات با اندازه نامرئی که با چشم غیر مسلح قابل رؤیت نیست، می شود و در نهایت به یک ماهیت شیمیایی که قسمتی از زنجیره غذایی میکروب­ های خاک، قارچ ها و باکتری ها است، تبدیل خواهند شد.
نخ های این گونی های پلی پروپیلنی از مواد زیست تخریب پذیر و حاوی نانو ذرات است. افزودن نانو ذرات به ماتریس های پلیمری سبب بهبود فرآیندپذیری در تولید و بهبود خواص مکانیکی شده است. این محصول نسل جدیدی از نانوکامپوزیت ها با پایه پلی پروپیلن بشمار می رود.
هم اکنون ۲۳ شرکت تولیدکننده سیمان از مشتریان این کیسه های نانویی زیست تخریب پذیر هستند که از آن جمله می توان به کارخانه های سیمان کاشان، صوفیان، ارومیه، خوی، فارس، خوزستان، تهران، اردستان، نایین، اردبیل، سپاهان و یاسوج اشاره نمود.
این محصول به بعضی از کشورهای همسایه صادر گردیده است، به شکلی که در دو ماه گذشته ۵ میلیون کیسه زیست تخریب پذیر به کشور عراق صادر و مقرر شده است تا برای فصل بهار نیز ۵ میلیون کیسه دیگر به این کشور صادر شود. دریافت سفارش ۱۲ میلیون کیسه از سوریه و ارسال ۳۰۰ هزار کیسه به تاجیکستان و ۲۵۰ هزار کیسه به ترکمنستان از دیگر اقدامات این شرکت برای تجاری سازی این محصول زیست سازگار است.

منبع: