علت اصلی معدوم سازی جوجه های یکروزه چه بود؟

به گزارش اجاره دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه در مورد امحای جوجه های یکروزه که روز گذشته ویدیویی از آن در فضای مجازی انتشار یافت، توضیحاتی ارائه نمود.
محمدرضا صدیق پور در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در ماه های اخیر تولید کنندگان گوشت مرغ شامل پرورش دهندگان مرغ مادر گوشتی و مرغ گوشتی با مشکلات عدیده ای روبرو بوده اند، اظهار نمود: عمده ترین این مشکلات، کاهش قیمت مرغ زنده و جوجه یکروزه است که ضرر و زیان سنگینی را به تولید کنندگان جوجه یکروزه و گوشت مرغ کشور وارد کرده است.
وی افزود: یکی از علل این ضرر و زیان، برنامه ریزی تولید جوجه یکروزه گوشتی بر مبنای مصوبات ستاد تنظیم بازار باوجود نظر تشکل های صنفی مرتبط برای تأمین گوشت مرغ شب عید و ماه مبارک رمضان درجوجه ریزی دی و بهمن سال ۱۳۹۸ بود که برپایه آن بالغ بر ۱۳۰ و ۱۴۰ میلیون قطعه جوجه به ترتیب در دی و بهمن ماه تولید شد که این میزان تولید افزایش بی سابقه ای در تولید جوجه یکروزه و به تبع آن تولید گوشت مرغ برای تأمین نیاز شب عید و ماه مبارک رمضان در کشور رقم زد و سبب شد حداقل ۱۰ درصد جوجه یکروزه بیشتر از نیاز تولید شود.
دبیرانجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه افزود: آن چیزی که این معضل را جدی تر کرد کووید ۱۹، محدودیت تردد، کاهش سفر و عدم برگزاری مراسمات به علت این بیماری بود که کاهش ۲۰ درصدی در مصرف گوشت مرغ را به دنبال داشت و مجموع این عوامل سبب شد تا بخشی از مرغ گوشتی تولیدی جذب نشده و عرضه مرغ گوشتی آخر دوره، بیشتر از نیاز باشد و با عنایت به عدم امکان نگهداری مرغ آخر دوره، مرغداران گوشتی مجبور شوند تا مرغ زنده را ۳۰۰۰ تومان زیر قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار بفروش برسانند و دیگر انگیزه ای برای جوجه ریزی بعدی نداشته باشند.
به قول وی تولیدکنندگان جوجه یکروزه هم با عنایت به تولید جوجه بیشتر از نیاز کشور با کاهش شدید قیمت جوجه مواجه گشتند به نحوی که جوجه یکروزه با قیمت ۲۵۰۰ تومان زیر قیمت مصوب ستاد تنظیم بازارعرضه و سبب شد تا تولیدکنندگان جوجه یکروزه هم همانند مرغداران گوشتی، متحمل ضرر و زیان سنگینی شوند.
صدیق پور با اشاره به اینکه مشکل دیگری که مرغداران در کنار کاهش قیمت با آن مواجهند، کمبود شدید ذرت و سویا بعنوان دو نهاده اصلی خوراک به علت عدم تخصیص یا عدم انتقال ارز است که اثرات ناشی از کاهش قیمت را تشدید کرده، اظهار داشت: با عنایت به شرایط بحرانی به وجود آمده و درخواست های مکرر مرغداران و پیگیری های تشکل های صنفی در مورد وضعیت قیمت مرغ گوشتی و جوجه یکروزه، جلسه ستاد تنظیم بازار در تاریخ ۱۲ فروردین برگزار و بر مبنای آن مقرر شد تا شرکت پشتیبانی امور دام نسبت به خرید بخشی از مرغ زنده مازاد اقدام نماید و میزان جوجه یکروزه تولیدی هم از ۱۴۰ میلیون اواخر سال ۱۳۹۸ به تعداد ۱۱۵ میلیون قطعه در ماه فروردین کاهش پیدا کند.
وی ادامه داد: انجمن صنفی جوجه یکروزه کشور بعنوان تشکل صنفی تولیدکنندگان جوجه یکروزه به منظور دستیابی به ۱۱۵ میلیون قطعه جوجه بر مبنای مصوبه هیات مدیره خود تصمیم گرفت با دو اقدام خرید و ذخیره سازی تخم مرغ نطفه دار و همینطور حذف تخم مرغ های ست شده در ستر جوجه کشی ها، نسبت به کاهش تولید جوجه یکروزه اقدام نماید و بر این اساس نسبت به جمع آوری و ذخیره سازی تخم مرغ نطفه دار اقدام نمود که این روند همچنان ادامه دارد.
دبیرانجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه در مورد جمع آوری تخم مرغ های ست شده هم اظهار داشت: مقرر شد تا تخم مرغ ها با عنایت به حساسیت های موجود پیش از تبدیل شدن به جوجه از ستر جمع آوری شود. البته از ۲۱ روز مدت جوجه کشی، تخم مرغ ها ۱۸ روز آنرا در ستر قرار دارند و بعد از آن به هچر منتقل و ۳ روز پایانی را در دستگاه های هچر قرار می گیرند و جوجه ها در هچر از تخم خارج می شوند. در حقیقت تصمیم هیات مدیره انجمن هم بر این اساس بود که تخم مرغ ها پیش از هچ شدن و تولید جوجه جمع آوری و حذف شوند.
وی با اشاره به اینکه فیلم و تصاویری از حذف تعدادی جوجه یکروزه در شبکه های اجتماعی در حال گردش است که در آن برخی از واحدهای مرغ مادر به دلیل عدم وجود مشتری و عدم امکان نگهداری بیشتر از ۱۰ تا ۱۲ ساعت جوجه یکروزه در جوجه کشی بدلیل کاهش کیفیت آن مجبور به حذف جوجه های تولیدی خود شدند، اظهار نمود: تاکید می شود مصوبه هیات مدیره انجمن صنفی جوجه یکروزه حذف تخم مرغ های ست شده در ستر بوده که اجرا می گردد تا شاهد عدم جذب و امحای جوجه یکروزه نباشیم. البته انتشار این تصاویر در فضای مجازی می تواند اهداف خاصی را به دنبال داشته باشد که نیازمند بررسی مبحث از راه وزارتخانه های صمت و جهاد کشاورزی و دستگاه های نظارتی است.
او در آخر اظهار داشت: در این شرایط تحریم ظالمانه کشور و در سالی که به نام سال جهش تولید مزین شده است بایستی شرایط جهش تولید را در صنعت طیور گوشتی کشور فراهم نمود تا علاوه بر تأمین نیاز کشور، صادرات هم توسعه داده شود. البته این امر نیازمند همکاری همه دست اندرکاران شامل تولید کنندگان، تشکل های صنفی، دستگاهای اجرایی دولتی ذی ربط صنعت پرورش طیور گوشتی است تا روند فعلی قیمت ها اصلاح و شرایط بهبود وضعیت تولید کنندگان مرغ گوشتی و جوجه یکروزه فراهم گردد. موضوعی که اگر اتفاق نیفتد می تواند باوجود میل همه دست اندرکاران، علاوه بر عدم جذب و امحای جوجه یکروزه در مراحل بعدی حذف گله های مرغ مادر در سنین پایین را در بر داشته باشد که اثرات آن بسیار زیان بار و جبران ناپذیر خواهد بود و می تواند کشور را در زمینه تولید گوشت مرغ با چالش جدی مواجه کند.