راهکاری برای کاهش خوردگی در صنایع فولادسازی

اجاره: تیم تحقیقاتی یکی از شرکت های دانش بنیان با بهره گیری از پوشش های نانو متری راهکاری برای کاهش سایش و خوردگی قطعات مورد استفاده در صنایع ارائه کردند.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، محسن عسکری پیکانی، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان پدیده سایش را یکی از معضلات فعلی صنایع مادر دانست و اظهار داشت: سایش و خوردگی به تدریج در پوشش های ضد سایش تغییرات زیادی می کند، ولی نسل جدیدی از مواد که چند سالی است وارد بازارهای بزرگ جهانی شده است، می توانند مقاومت به سایش و در نتیجه عمر قطعات را بسته به شرایط و کاربرد تا چندین برابر بالا برند.
وی تمرکز این شرکت را بر روی تولید و توسعه فناوری های مواد و همین طور ساخت و تولید تجهیزات ذکر کرد و افزود: الان عمده فعالیت شرکت در زمینه توسعه و تولید سیم جوش های توپودری بر پایه فولادهای نانوساختار متمرکز شده است.
عسکری، طراحی آلیاژهایی خیلی مشکل و با مقاومت به سایش بسیار بالاتر را از محصولات این شرکت نام برد که دارای لایه های سخت پوشی (Hardfacing) با هدف افزایش طول عمر قطعات تولید شده است.
بگفته مجری طرح، استراتژی اتخاذ شده در این راه، استفاده از تازه ترین فناوری طراحی آلیاژی با به کارگیری فناوری نانو در آن است.
وی افزود: این محصول به شکل سیم جوش های توپودری در قطرهای مختلف توسط شرکت تولید شده و بوسیله روش معمول جوشکاری (جوش CO2 یا همان MIG/MAG) بر روی قطعات صنعتی تحت سایش اعمال می شوند. صنایع سیمان، فولادسازی، معدن، حفاری، راه سازی و… بعنوان کاربران اصلی این محصول شناخته می شوند.
عسکری با اشاره به نبود زیرساخت های مناسب صادراتی در کشور، اشاره کرد: محصولات تولیدی ما در حد استانداردهای جهانی تولید می شود؛ اما تصمیمی به صادرات محصولاتمان نداریم. برای اینکه زیرساخت تولید در ایران به حدی مشکل دارد که تمامی وقت و توان خودرا صرف حل مشکلات ایجادشده می نماییم.

منبع: