سخنگوی صمت درگفت وگو با اجاره: مناطق آزاد اطلاعات انبارهای خودرا ارائه نمی دهد

به گزارش اجاره، سخنگوی وزارت صمت با اشاره به کمکاری تعدادی از دستگاهها نظیر دبیرخانه مناطق آزاد پیرامون ثبت اطلاعات در سامانه جامع انبارها اظهار داشت: عدم ثبت اطلاعات تخلف بوده و کالاهای ثبت نشده، در حکم قاچاق است.

به گزارش اجاره به نقل از مهر، قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال ۱۳۹۲ به تصویب رسید و برمبنای آن، وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف شد با همکاری سایر دستگاه های اجرائی ذی ربط، یک سامانه نرم افزاری برای شناسه دار کردن کلیه انبارها و مراکز نگهداری کالا راه اندازی کند؛ طبق قانون در این سامانه بایستی اطلاعات مختلفی همچون مشخصات مالک، نوع و همین طور میزان کالاهای ورودی و خروجی ثبت گردد.
وزارت صمت موظف شد اسناد مربوط به اطلاعات کمی و کیفی کالا، مالک کالا، محل نگهداری، تحویل دهنده، تحویل گیرنده و تاریخ و زمان صدور سند را ثبت کند.
قانون گذار همین طور ضمانت اجرائی این تصمیم را هم در نظر گرفته است؛ بر همین اساس، طبق ماده ۶ مکرر ۲ قانون اصلاح مبارزه با قاچاق کالا و ارز (مصوب بهمن ۱۴۰۰)، در صورت ورود، نگهداری خروج کالا از انبارها و مراکز نگهداری کالا، بدون قبض انبار و حواله و ثبت در سامانه جامع انبارها صورت گیرد؛ این عمل، جریمه نقدی به میزان ۱۰۰ میلیون ریال یا معادل یک چهارم ارزش کالای موضوع تخلف (هر کدام که بیشتر باشد) را برای صاحب انبار بدنبال خواهد داشت.
از طرفی مطابق با ماده ۲۳ بخشنامه اجرائی مواد ۵ و ۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت صمت موظف است با همکاری وزارت خانه های جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، امور اقتصادی و دارایی، کشور، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نفت، شرکت پست، شهرداری ها، اتاق های تجاری، اصناف و سایر دستگاه های ذی ربط، نسبت به شناسه دار کردن انبارها، سردخانه ها، سیلوها و مراکز نگهداری کالاهای متعلق به اشخاص حقیقی و حقوقی، و همین طور تهیه، ایجاد و بهره برداری از «سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا» اقدام نماید.
نکته عجیب اینجاست که با وجود گذشت ۱۰ سال از تصویب قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هنوز اطلاعات تمامی انبارها در سامانه، درج نشده است.
حتی با فرض این که دولت قبل عزمی به جهت اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز نداشته است، در دولت فعلی نیز هنوز اطلاعات انبارها بصورت تمام وکمال ثبت نشده است، همین طور هنوز اطلاعات انبارها بصورت برخط و آنلاین نیز ارسال نمی گردد.
عدم ثبت اطلاعات در سامانه جامع انبارها تخلف محسوب می شود
امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت در گفت و گو با مهر، پیرامون آخرین وضعیت سامانه جامع انبارها گفت: طبق قانون همه انبارها باید به سامانه جامع انبارها متصل شوند و اطلاعات خودرا در آنجا به ثبت برسانند؛ پس هر انباری که اطلاعات خودرا در این سامانه ثبت نکند، مرتکب تخلف شده است.
وی اضافه کرد: ما در زمینه انبارها با دو بخش خصوصی و دولتی مواجه هستیم، درباب انبارهای دولتی تا حد زیادی اتصال به سامانه جامع تجارت محقق شده است، البته با وجود ارسال اطلاعات انبارهای دولتی اما مشکل برخط بودن برای تعدادی از انبارهای دولتی همچنان وجود دارد.
سخنگوی وزارت صمت افزود: مشکل اصلی انبارهای خصوصی به عدم وجود یک دستگاه مشخص به عنوان متصدی صدور مجوزها مربوط است؛ بنا بر این هم اکنون اصلاً معین نیست که چه تعداد انبار خصوصی در کشور وجود دارد، همین طور موجودی این انبارها نیز شفاف نیست، به عبارتی مهم ترین مسئله درباب سامانه جامع انبارها مربوط به انبارهای خصوصی است.
وزارت صمت وظایف خودرا بطور کامل انجام داده است
به گفته قالیباف، مطابق با تکلیف قانونی (اصلاحیه قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز)، وزارت صمت باید زیرساخت های سامانه جامع انبارها را تکمیل کند که این امر هم اکنون محقق شده است.
وی اضافه کرد: خیلی از انبارهای خصوصی از جانب یک دستگاه دولتی اجاره می شوند؛ بطور مثال سازمان تعاون روستایی برای میوه شب عید، انبار و سردخانه خصوصی را اجاره می کند، انتظار می رود که آمار و داده های این انبارها به دست وزارت صمت برسد و بطور دقیق در سامانه جامع انبارها ثبت شوند، اما هم اکنون این امر محقق نمی گردد.
سخنگوی وزارت صمت افزود: همین طور سازمان غذا و دارو و پشتیبانی امور دام نیز برای کالای خود انبارهای بخش خصوصی را اجاره می کنند؛ اما داده های خودرا در سامانه جامع انبارها ثبت نمی کنند.
مناطق آزاد اطلاعات انبارهای خودرا ارائه نمی دهد
قالیباف در ادامه به وجود عدم شفافیت در مناطق آزاد اشاره و اعلام نمود: در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی داده ای وجود ندارد و اطلاعات انبارهای آن موجود نیست.
این مقام مسئول تاکید کرد: گزارش کم کاری تعدادی از دستگاهها به سازمان بازرسی و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ارسال شده است، البته در بیش از ۹۰ درصد مسئله مشکل خاصی وجود ندارد و همکاری صورت گرفته است.
کالاهای موجود در انبارهای غیرثبتی در حکم قاچاق هستند
سخنگوی وزارت صمت در آخر ضمن اشاره به مهلت قانونی برای درج داده ها در سامانه جامع انبارها اظهار داشت: فرصت قانونی به پایان رسیده است و هر انباری که اطلاعات خودرا در سامانه جامع انبارها وارد نکند، مرتکب تخلف شده و کالاهای درون این انبارها نیز قاچاق شمرده می شود.

منبع: