دستاوردهای ۹ گانه راه اندازی بازار شمش طلا در بورس کالا

به گزارش اجاره، بازار شمش طلا از اسفندماه سال قبل در بورس کالا افتتاح شد، پیاده سازی هشت ماهه این بازار برپایه گزارش وزارت امور اقتصاد و دارایی دستاوردهای ۹ گانه قابل توجهی را به دنبال داشته است.

به گزارش اجاره به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، در بیشتر کشورهای توسعه یافته دولت ها نسبت به تعریف و پیاده سازی ابزارهای مختلف سرمایه گذاری به نحوی اقدام می کنند که سرمایه گذاران بتوانند دارایی و ثروت خودرا در مقابل نوسانات اقتصادی مصون کنند.
وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت صنعت، معدن و تجارت در اسفندماه گذشته نسبت به افتتاح بازار شمش طلا در مراسمی با حضور محمد مخبر معاون اول رییس جمهوری اقدام نمودند.
اهم دستاوردهای این بازار ظرف ۸ ماه گذشته عبارت هستند از:
امکان سرمایه گذاری خرد و ایمن برای تمام آحاد اقتصادی
هر واحد گواهی سپرده کالای معادل یک دهم گرم (یا ۱۰۰ سوت) است که قیمت حدود ۳۳۰ هزار تومان دارد؛ پس افراد با پایین ترین میزان دارایی می توانند در این بازار شریک شوند.
به عبارت دیگر سپرده گذاری در طلا منحصر به اغنیا نبوده و این فرصت برای تمام اقشار جامعه فراهم گشته است.
از سوی دیگر تمام شمش ها ارزیابی کیفی می شوند و از اصالت و امنیت انبارهای بورس که بانکهای ملت و صادرات هستند اطمینان کامل وجود دارد.
هم حالا نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر بصورت مستقیم و غیرمستقیم در گواهی سپرده شمش طلا سرمایه گزاری نموده اند.
جذب نقدینگی و پوشش ریسک بازار
با معرفی این ابزار این امکان فراهم گشته است که نقدینگی جامعه را جذب نماید.
بیش از ۵، ۷۰۰ میلیارد تومان معادل ۱۶۰۰ کیلوگرم پول سیال در جامعه در این بازار جذب شده است و از طلای شرکت های دولتی به آنها فروخته شده که این میزان طلا معادل ضرب ۲۰۰ هزار سکه جدید در بازار است.
اگر همکاری دولت وجود داشته باشد و طلای معادن و سایر ذخایر نهادهای وابسته به دولت نیز صورت گیرد ظرفیت جذب تا ۲۰ هزار میلیارد تومان مقدور است.
افزایش درآمد دولت
دو معدن زرشوران و موته که در اختیار دولت می باشد در سنوات گذشته امکان فروش طلای استحصالی خودرا نداشتند. به نحوی که شرکت زرشوران حتی توانایی پرداخت بدهی خاک خود به ایمیدرو و حقوق دولتی معادن را نداشته و در سالهای قبل طلای تولیدی خودرا ناچار بود بصورت اعتباری به فروش برساند. به عنوان مثال تعدادی از شمش های موجود در انبار تولید سال ۱۳۹۷ این شرکتها بوده است.
باتدبیر وزارت صنعت، معدن و تجارت در هشت ماه گذشته عمده طلای عرضه شده در بازار متعلق به این دو معدن بوده؛ ولی ظرفیت افزایش سه برابری عرضه برمبنای ذخایر موجود این دو شرکت و تولید سال جاری وجود دارد.
شرکت زرشوران کل بودجه سال ۱۴۰۲ خودرا ظرف چهار ماه به میزان ۱، ۴۰۰ میلیارد تومان محقق کرد و با اقدام شرکت ایمیدرو اخیراً بودجه تا ۵، ۰۰۰ میلیارد تومان بالا رفته است که امکان رشد بیشتر نیز وجود دارد. حتی با تامین مالی در همین بازار امکان توسعه این میدان و افزایش دوبرابری محصول تولیدی نیز وجود دارد.
دارایی بین نسلی
بسیاری از شرکت های بیمه ای خصوصاً بیمه عمر برمبنای استانداردهای بین المللی باید سهمی از دارایی خودرا بصورت طلا نگه دارند؛ ولی این ابزار تابه حال در ایران تعریف نشده بود، با حمایت بیمه مرکزی و به مرور تعمیق این بازار ظرفیت سرمایه گذاری شرکت های بیمه بر طلا نیز به وجود خواهد آمد.
سامانه بومی
بورس های کالایی در کشورهای در حال توسعه به طور معمول از سامانه های بورس شیکاگو و یا لندن استفاده می نمایند. این در حالیست که سامانه معاملات و تسویه بورس کالا بصورت بطورکامل بومی تنظیم و طراحی شده است و تمام ابزارهای ممکن علاوه بر گواهی سپرده کالایی که کمیته فقهی تأیید کرده است همچون قراردادهای آتی، قرارداد اختیار معامله و سلف موازی استاندارد ظرف نزدیک به ۱۸ ماه طراحی و مطالعه بر روی آن پیاده شده است.
ابزار توثیق
یکی از کارکردهای مهم دیگر بازار شمش طلا توثیق طلا و اعطای وام به افراد است. باتوجه به آنکه تمام سامانه های معاملاتی و ابزارهای مشتقه و انبارداری و تسویه بطورکامل بومی و ملی است، قابلیت اتصال به هسته کلیه بانکهای کشور را دارا است و می تواند بصورت برخط ابزار توثیق نیز قرار گیرد.
برای این منظور حمایت بانک مرکزی و اصلاح دستورالعمل های وام دهی لازم است. همین طور سفارش می شود مشابه تمام بانکهای مرکزی دنیا برای اضافه برداشت بانکها فقط اوراق طلا توسط بانک مرکزی از بانکها گرفتن شود و پس هر بانکی بمنظور نگهداری دارایی بسیار نقد ملزم شود سهمی از سرمایه خودرا اوراق گواهی سپرده کالایی طلا ذخیره کند.
پذیرش طلای وارداتی
برای تعمیق بازار بورس کالا امکان پذیرش طلای وارداتی را نیز تدارک دیده است. بدین صورت که واردکنندگان با مدارک منشأ و شناسنامه شمش می توانند طلای خودرا انبارهای بورس تحویل دهند و بعد از عیارسنجی توسط لابراتوار های مورد اعتماد سازمان استاندارد و تأیید عیار نسبت به پا پرش شمش اقدام گردد.
بدیهی است دولت می تواند از این بستر برای واردات رسمی طلا و رفع تعهد ارزی اقدام نماید. اطمینان به بورس و نیاز نداشتن به تحویل شمش طلا بورس کالای ایران نهادی مورد وثوق بازار بوده و در تمام عملکردهای خود برمبنای احتیاط و بسیار شفاف رفتار کرده است. بنا بر این از نزدیک به هزار و ۶۰۰ کیلو طلای فروخته شده تنها در ۱۷ کیلو طلا توسط مشتریان از انبار تحویل گرفته شده است.
این در صورتی است که مشتریان می توانستند طلای خودرا بدون محدودیت تحویل بگیرند.

منبع: